Učíte se s dětmi plavat? Tak pozor na chyby!

Učíte se s dětmi plavat? Tak pozor na chyby!
17.4.2019
Navštěvuje váš prcek kurzy plavání a rádi byste si společně procvičili nabyté dovednosti? Tak hurá do toho!

Určitě je dobrý nápad docházet s plaváčkem na bazén i mimo řádné lekce plavání. Dítě si takto lépe navykne na vodní prostředí a společná aktivita rodičů a dětí posílí váš vztah:-) 

Nezapomeňte však, že není kam spěchat, po třech lekcích plavání z dětí nebudou ještě dokonalí plavci! Při společných vodních radovánkách prohlubujte základní plavecké dovednosti, které zahrnují například splývání na bříšku i zádech, potápění, dýchání, orientaci nad i pod vodou a rozvoj pocitu vody - ideálně formou hry! Hvězdička na bříšku či zádech, bublání do vody, foukání do vody, hlazení vody… fantazii se meze nekladou.

Pokud je Váš plaváček zvyklý na plavecké pomůcky – pásek (tzv. „ježek“) či pěnové rukávky, je fajn si je pořídit i na „domácí“ plavání. Dají se využít skoro v každém věku, porostou s dětmi a vydrží několik generací.

  • Co dělat či nedělat? 

Při společném plavání zkoušejte s dětmi bublat do vody, pusou i nosem (nos ve vodě neupadne, není třeba si ho držet!), ukazujte, že se nebojíte namočit obličej. Trénujte splývavou polohu na bříšku i zádech. Můžete si koupit gumové potápěcí pomůcky a lovit je ze dna bazénu. 

Výuku jednotlivých plaveckých způsobů však nechte na instruktorech. Nejmenší plaváčci stejně ještě sami nedokáží dokonalou plaveckou souhru rukou a nohou a tyto prvky se učí postupně a samostatně. Jako první se například učí kraulové nohy, jelikož jsou nejjednodušší - dítě je může nacvičovat nejdřív u kraje bazénu a pak je přidávat ke splývání na břiše. 

Zapomenout můžete na prsa, ty jsou ze všech plaveckých způsobů nejtěžší a zvládnou je psychomotoricky vyspělejší děti. A plavat špatně na „paní radovou“ přeci žádný správný plavec nechce!

  • Potopit si hlavu?

Potápění je pro začínající plaváčky dalším velkým krokem. Jelikož je to pro mnohé velká neznámá, nemá smysl děti do potápění nutit, mohlo by to mít totiž zcela opačný efekt. Pro začátek stačí cákání na obličej, polévání hlavy kelímkem či konvičkou, a později váš malý plavec už namočí nos a čelo. Děti si samy musí přijít na to, že voda na obličeji nevadí, z očí se dostane zamrkáním, že mokré vlasy nejsou katastrofa, a jednou vás překvapí dokonalým zanořením. 

  • Skáče žába po blátě…

Skoky a pády do vody sice také patří mezi základní plavecké dovednosti, ale tyto ze svého domácího procvičování raději vynechte. Na většině koupališť a bazénů je skákání z bezpečnostních důvodů stejně zakázáno – a je to tak správně. Skoky v rámci výuky plavecké školy jsou pod dohledem trenérů a plavčíka a u toho by mělo zůstat.;-)

 

S úsměvem do vody!

 

Petra C.

 

Nahoru