Slzičky na prvním plavání? Neklesejte na mysli!

Slzičky na prvním plavání? Neklesejte na mysli!
9.9.2019
První zářijový týden je za námi a s ním také první lekce žabičkových kurzů! Neproběhla vaše první lekce plavání miminek úplně podle vašich představ a nejste si jistí, zda-li je kojenecké plavání ta správná aktivita, a pokračovat v ní? Nejdůležitější je neházet hned flintu do žita!

Kurzy plavání kojenců a batolat jsou pro mnohá miminka vůbec prvním kroužkem či aktivitou, při které se setkávají s jinými dětmi. K tomu přidejme neznámé prostory, jako jsou šatny a sprchy, a v neposlední řadě i vlastní cvičení ve vodě. Na první lekci působí na nejmenší plaváčky tolik vjemů, že není divu, že si z toho musí trošku ulevit a zaplakat si. 

Být na bazénu 5 minut před začátkem lekce je ideální stav. Teplo, vlhko, šumění vody, cizí maminky a cizí miminka – s tím vším je třeba se seznámit před zahájením lekce. Pokud je třeba, přijďte klidně ještě o chlup dříve – plaváček se aklimatizuje a lépe si na prostředí bazénu přivykne. I když vás čekají úplně první lekce, nedejte na sobě znát nervozitu, děti neomylně vnímají jakoukoli změnu chování maminky a mohou být nervózní s vámi. 

První lekce pro nejmenší jsou zaměřené především na odbourání nervozity maminek i plaváčků, na rozvoj pocitu vody a nacvičují se základní úchopy. Vše se dělá pomalu a postupně, aby si maminky veškeré poznatky v klidu osvojily a získaly jistotu. Když se nějaký úchop nezdaří, miminku cákne voda do obličeje, najednou se napije, je důležité zůstat v klidu a dát prckovi najevo, že se nic neděje.

I když se přes veškerou snahu u plaváčka spustí pláč, nepanikařte. Po poradě s instruktorkou zvolte jiný úchop, vezměte si hračku a nebo i dudlík – na miminko už toho může být prostě moc. Mnohdy také může lekce plavání zasahovat do denního režimu miminka – hlad a únava se s plaváním příliš neslučují. Dalším důvodem, proč pláč neustává, bývá také teplota vody. I když náš kojenecký bazén má 32°C, některé maminky doma koupou děti v mnohem teplejší vodě. V takovém případě přijde vhod začít s mírným otužováním děťátka – pomalinku snižovat teplotu vody při koupání, případně otřít děti vlažnou žínkou, také při hygieně ve sprchách na závěr použít mírně chladnější vodu. Plaváček si takto navykne a voda v bazénu mu již bude příjemnější.

Neztrácejte hlavu, pokud vaše první lekce plavání nedopadla vůbec podle vašeho očekávání a vyzkoušejte alespoň jednu či dvě další. Pokud se ani tehdy děťátku plavání nezalíbí, dohodněte se s instruktorkou na případném přerušení kurzu. Začít s plaváním je možné v každém věku a není dobré nic uspěchat. Ze zkušeností v Žabičce však víme, že i z počátečních křiklounů se stávají nadšení plaváčci!

 

 

Petra C.

Nahoru