Saunování s dětmi

Saunování s dětmi
27.11.2014
Sauna nemá blahodárné účinky pouze na organismus dospělých, při dodržení základních pravidel kladně působí také na ty nejmenší.

Začněte se saunováním malých dětí

Sauna má blahodárné účinky na zdraví člověka a současně působí jako prevence našeho zdraví. Využívá se nejen jako prostředek k postupnému otužování, ale i ke zvyšování fyzické kondice. Saunování je ideální ke zlepšení celkové odolnosti organismu. Organismus Váš i Vašeho dítěte pak snáze odolá jakékoliv nákaze a nemocem.

Díky pravidelnému saunování dětí s rodiči lze posílit vlastní obranné síly organismu (vlivem reakcí organismu na tepelný podnět). Důležitý je také výchovný význam sauny. Rodiče tím, že chodí do sauny, učí své děti chování podporující zdraví. V sauně může celá rodina strávit velmi příjemné chvíle společnou činností.

Reakce dětského organismu na saunu

Během saunování dochází k většímu prokrvení. Zvyšuje se rychlost cévních reakcí, což tělo později využije například při nachlazení. Snižují se obě hodnoty tlaku a zrychluje tepová frekvence. Dýchání se prohlubuje, dochází k uvolnění dýchacích cest. V neurovegetativním systému se nastoluje tolik potřebná rovnováha, ustupuje nervozita, neklid, nespavost a tísnivé pocity (proto po saunování dětí lépe spí, jí, jsou v dobré náladě, nejsou přecitlivělé a dokáží se zklidnit). Termoregulační systém organismu se přehřátí brání pocením, z tohoto důvodu je také zapotřebí doplňovat tekutiny (nejen během saunování, ale již od rána a po celý zbytek dne). Pocením se organismus zbavuje škodlivých odpadních látek. V dětském tělíčku dochází ke zvýšené hladině imunitních látek, čímž získávají větší odolnost bránit se nemocem. Dochází k psychickému i fyzickému uvolnění, relaxaci, nastává pocit euforie a blaha. Klesá počet bílých krvinek, které jsou vždy průvodním jevem zánětů a alergií a zvyšuje se počet těch, které pohlcují choroboplodné mikroby a viry. Také se tvoří protilátky přímo na sliznici dýchacích cest (proto sauna pomáhá dětem, které trpí opakovanými záněty cest dýchacích. Jejich výskyt je 10x nižší než u dětí, které saunu nenavštěvují).

Kdy můžete začít se saunováním dětí?

Začít se saunováním děťátka můžete již ve dvou měsících, prakticky tehdy, má-li děťátko zahojený pupíček a je zdravé. Ideálně se však doporučuje navštěvovat saunu až po šestém měsíci věku děťátka z důvodů schopnosti reakce na různorodé podněty. Při saunování myslete na to, že saunujete své děti a ne pouze sebe.

Průběh saunování dětí

1) Příprava

Pokud se budete saunovat v jiném než domácím prostředí, je zapotřebí se dostavit na místo 30 minut před zahájením saunování, a to z důvodu aklimatizace na jinou teplotu (především v zimních měsících). Rodič se společně s dítětem svleče, umyjí a osuší. Vhodné jsou pro rodiče protiskluzové pantofle, aby s dětmi neuklouzli. Před každým vstupem do sauny, setřete vodu z povrchu tělíčka dítěte.

2) Prohřívání

Teplota sauny by se měla pohybovat okolo a 70 – 85 ºC. Do sauny všichni vstupují nazí. V sauně se pohodlně posaďte, miminko držte v klubíčku, batolata mohou sedět na klíně a starší děti si rády lehají. Pod děti vždy vkládejte prostěradlo či osušku, aby nedošlo k popálení o rozehřáté lavice. Děti se snažte udržet v klidu, vyprávějte jim pohádky, kreslete na záda obrázky atd. Miminka chovejte v náruči.  V sauně dýchejte tak, jak je vám to příjemné. Děti většinou dýchají ústy. Každý rodič by měl sledovat reakce dítěte na horko. Děti vždy dají jasné a zřetelné signály, kdy ze sauny odejít. Rodiče poznají, že je jejich jinak klidné dítě najednou nevrlé, pobrekává nebo naopak jejich velmi živé dítě najednou nezvykle ztichne. Je třeba, aby se prohřálo celé dětské tělíčko včetně nožiček. V průměru zde trávíme 5 – 8 minut. Pokud Vám, anebo dítěti začne být horko nepříjemné, ihned opusťte saunu.

3) Ochlazování

Osprchujeme dítě vlažnou vodou včetně hlavičky. Postupně přidáváme více studenou vodu, nejdříve sprchujeme nožičky a poté celé tělíčko. Děti osušte a zabalte do suchého ručníku.

4) Odpočinek

S dětmi odpočívejte, prohlížejte a čtěte knížky, doplňujte tekutiny. Dítěti také můžete dát něco lehkého k jídlu. Je třeba odpočívat 15 až 20 minut, než se znovu vyrazíte prohřát. Na závěr saunování (po druhé či třetí výměně horka a chladu) je ideální své děti namasírovat rostlinnými oleji. Vhodným je k tomu například panenský mandlový olej bez příměsi konzervantů. Do něj lze přidat několik kapek esenciálních olejů, které působí na fyzickou i psychickou stránku naší osobnosti. Z esenciálních olejů lze použít například levanduli, pomeranč, borovici a meduňku, ale samozřejmě i jiné. Doteky a masírování děti milují. Po saunování si nechte dostatek času na adaptaci na okolní teplotu. 

 Kam s děťátkem chodit do sauny?

Nejvhodnějším místem pro saunování dětí je  domácí prostředí. Pokud saunu nemáte, můžete si užít s dětmi novou privátní saunu ve wellness centru Infinit na Vysočanech. Zdejší sauna působí klidnou atmosférou domácího prostředí. Prostory sauny jsou vybavené odpočívárnou, zde můžete relaxovat na pohodlných lehátkách, dále ochlazovnou s tropickým deštěm a vodopádem a bočními tryskami. Prostory sauny budou připraveny jen pro Vás. Personál wellness centra Vám ukáže saunu, vysvětlí postup saunování s dětmi, zapůjčí deky a saunovací potřeby.

Team wellness centra se těší na Vaší návštěvu!

Nahoru