Proplakaná lekce v Žabičce

Proplakaná lekce v Žabičce
30.4.2017
Se svým plaváčkem za sebou máte první lekci plavání, a nedopadla úplně dle vašich představ, protože vaše dítko celou lekci proplakalo? Má smysl v plavání pokračovat a nebo to raději „odpískat“? Nemějte obavu a rozhodně nic nevzdávejte!

Málokterá maminka se svým miminkem absolvovala tzv. kurz vaniček již od raných měsíců děťátka, pro mnohé je tedy první lekce plavání v Žabičce skutečně první. A s tím je pro malého plaváčka spojena opravdu spousta novinek!

Vezmeme si už jen příjezd na lekci a pobyt v šatnách a ve sprchách. Dítě se v těchto prostorech dostává do kontaktu s dalšími miminky, na které nemuselo být do této chvíle vůbec zvyklé. V neznámém prostředí slyší nové zvuky, vidí nové věci, poznává nový svět, který mu nemusí zapadat do jemu známých stereotypů a návyků. Pak stačí jen nepatrný „spouštěč“ (položení do ohrádky, na přebalovací pult, křik jiného plaváčka…) a slzičky jsou na světě. Také proto doporučujeme našim novým maminkám návštěvu ukázkové lekce, kterou organizujeme vždy před zahájením nových kurzů, aby se nejen ony, ale také jejich děti, seznámily s novým prostředím. Nebo alespoň zdůrazňujeme včasný příchod na první lekce, aby se v prostředí řádně rozkoukaly.

Vstup do prostor bazénku je pro děti další velkou neznámou. Teplo, vlhko, šumění vody, nějaká instruktorka, která na ně mluví,  a všude kolem samá miminka a cizí maminky. Pro mnohé plaváčky se jedná o vůbec první sociální kontakt s ostatními dětmi. A samozřejmě také s tak velkým vodním prostředím, kdy ještě pořádně neví, jak se vyrovnat například s tlakem vody, její teplotou, mnohdy pocítí také nervozitu maminky a jak jinak vyjádřit své pocity nelibosti, než se dát pořádně do křiku. První lekce v Žabičce jsou proto zaměřeny především na rozvoj pocitu vody děťátka a na výuku základních úchopů. Vše se nacvičuje pomalu, aby maminky postupně získaly jistotu, ztratily nervozitu a tím také přenesly klid na svého plaváčka. Nic se neděje, pokud mu do obličeje cákne voda, nebo pokud se napije, když tyto situace bude brát v klidu maminka, bude je tak brát také její děťátko.

Když pláč vašeho miminka nepřestává, nepanikařte. Po poradě s instruktorkou stačí zvolit jinou polohu či úchop, vzít si nabízenou hračku či vlastní dudlík. Mnohdy také může lekce zasahovat do denního režimu miminka, proto je vhodné pro plavání volit dobu, která vám nezasahuje do pravidelného krmení či spánku. Dalším důvodem, proč pláč neustává, může být také teplota vody. I když náš kojenecký bazének má příjemných 32°C, mnohé maminky doma koupou děti v mnohem teplejší vodě. V takovém případě přijde vhod začít s mírným otužováním děťátka – pomalinku snižovat teplotu vody při koupání, případně otřít děti vlažnou žínkou, také při hygieně ve sprchách na závěr použít mírně chladnější vodu. Plaváček si takto navykne a voda v bazénku mu již bude připadat příjemně teplá.

Neztrácejte tedy hlavu, pokud vaše první lekce plavání nedopadla vůbec podle vašeho očekávání a vyzkoušejte alespoň jednu či dvě další. Pokud se ani tehdy děťátku plavání nezalíbí, dohodněte se s instruktorkou na případném přerušení kurzu. Začít s plaváním je možné v každém věku a není dobré nic uspěchat. Ze zkušeností v Žabičce však víme, že i z počátečních křiklounů se stávají nadšení plaváčci!

 

 

Autor: Petra C.

Nahoru