Proces aklimatizace, otužování

Proces aklimatizace, otužování
30.9.2014
Milé maminky, blíží se chladné měsíce a s nimi spojená nutnost dodržování aklimatizačního procesu a to před zahájením lekce plavání, ale hlavně po ní. Aklimatizační proces je pro dítě velmi důležitý! U malých dětí se reakce na teplotní podněty teprve vyvíjí, taktéž dovednost dokonale udržovat tělesnou teplotu je pro tělíčko dítěte náročné. Proto se malé děti velmi snadno nevhodným oblečením či v přetopeném prostředí přehřejí, nebo naopak prochladnou.

Zásady dodržování procesu aklimatizace

Na lekci plavání se dostavte v dostatečném předstihu. V prostorách sprch omyjte dítě vlažnou vodou a zabalte do osušky či župánku. Do bazénového areálu přijďte minimálně 5 minut  před zahájením lekce, aby se dětský organismus přizpůsobil tamní teplotě a vlhkosti vzduchu. Před začátkem kurzu plavání nevstupujte do páry či vířivé vany, teplota je zde oproti bazénu výrazně vyšší a přechod je poté pro děti mnohem náročnější.  Po ukončení kurzu, procesu hygieny a převlečení v prostorách šaten využijte možnosti posezení na chodbě podél bazénu, v restauraci Sezio, či v dětském koutku. V těchto prostorech pokračujte s aklimatizačním procesem, nejlépe 30 minut. V průběhu dochází k řádnému vyschnutí oušek a vlásků. Dodržováním tohoto postupu aklimatizace eliminujete prochladnutí dítěte v podzimních a zimních měsících.

Pro lepší obranyschopnost organismu dítko otužujte!

Malé děti a otužování

Většina dětí během dne pobývá v suchých a přehřátých prostorách, pobyt venku v chladných měsících je minimální a oblečení je většinou nevhodně zvolené. Tyto skutečnosti vedou ke zchoulostivění organismu dítěte a poklesu odolnosti vůči virovým infekcím. Záměrným trénováním tepelně regulačních mechanizmů lze dosáhnout vysoké adaptační schopnosti na chlad, a tím nepřímo zvyšovat odolnost proti nastydnutí. Otužování využívá působení chladnějšího vzduchu či vody. Aby bylo otužování účinné, je nutno ho podstupovat pravidelně a každodenně.

Jak na to?

Vodou…

Dítě otužujeme postupně, začínáme od nožiček přes zadeček až po hrudníček. Otužujeme na etapy, každou část tělíčka zvlášť a až když je dítě zcela klidné, můžeme teplotu vody postupně snižovat. Nikdy neotužujte dítě přes jeho odpor, opakovaně k němu klidně promlouvejte a nešetřete pochvalou, když se zadaří. Nejprve omývejte žínkou namočenou v příjemně vlažné vodě končetiny cca 1 minutu, každý týden teplotu vody snižujte o 1 °C a postupně omývejte celé tělíčko. Během 1-2 měsíců teplotu vody snižujte až na 20°C, když si dítě dobře zvyklo, přejděte na sprchování. Nejprve osprchujte malou část těla, postupně celé tělo podle reakcí dítěte až po dobu přibližně 1 minuty. Po této proceduře vždy řádně osušte pokožku, ošetřete vhodnou kosmetikou a jemně promasírujte. Jste-li nuceni otužování z nějakého důvodu přerušit, začněte znovu s teplotou vody, která dítěti nevadí.

Vzduchem…

Dítě postupně navykejte na spánek při pootevřeném okně i v chladném ročním období. Tomu však musí být přizpůsobeny lůžkoviny i oblečení. Vycházky jsou nutné v každém ročním období. V zimních měsících volte častější procházky, ale na kratší dobu. I v mrazech do -10 °C lze jít na procházku, ale volíme dobu před a po poledni, s novorozencem lze pouze do -5 °C

Vzduchová koupel

Otužovat děťátko lze takzvanou „vzduchovou koupelí“. Vzduchová koupel je proces otužování, který spočívá v krátkém ochlazení dítěte chladnějším vzduchem. Dítěti sundejte plenku a nechte ho trošku prokopat. Na krátkou dobu přibližně 2 min. otevřete okno.  Díky okamžitému zchlazení místnosti se teplota dítěte také snižuje.

Chcete-li, aby vaše dítě bylo odolnější vůči virovým infekcím, otužování je jednou z možností jak odolnost dítěte zvýšit. K tomu je však třeba spolupráce celé rodiny. Teplota v místnosti, kde spíte Vy i Vaše děti, má být v noci 18 °C, ve dne v bytě má být 20-22 °C. Také je nutno řádně větrat, v zimních měsících častěji, ale kratší dobu. Další nezbytnou podmínkou je dostatečná pohybová aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu minimálně 2-3 hodiny denně. 

Chcete-li, aby Vaše dítko bylo zdravé a radostně si užívalo pobyt v chladnější vodě nečekejte a začněte s otužováním již dnes!

Nahoru