Podzimu se nebojíme!

Podzimu se nebojíme!
25.9.2018
Že nám začal podzim, poznáme nejen podle kalendáře, ale také díky velkému teplotnímu skoku – ještě pár dní zpět panovalo teplé letní počasí a dnes abychom vytáhli šály a čepice. Chladná rána a sychravé počasí mají co dočinění se začátkem období rýmiček a kašlíků. Spousta rodičů právě kvůli zmíněným zdravotním peripetiím dětí přemýšlí, zda-li v tomto období vynechat plavání či nikoli.

Druhá varianta je ta správná! Pravidelným plaváním u nejmenších plaváčků, ale i u starších dětí, posilujeme imunitní systém a celkovou odolnost organismu, jedná se také o vhodnou prevenci respiračních chorob – zkrátka můžeme říci, že děti, které budou plavat pravidelně, mohou být méně nemocné.

Pokud se již nějaká ta rýmička vyskytne, je výbornou procedurou inhalace páry. Parní lázně mají pozitivní účinky právě nejen na rýmu a jiná dýchací onemocnění, ale také při zánětu průdušek, hrtanu, zánětu nosních dutin, bronchitidě a při zápalu plic…

Parní saunu je možné navštívit i s těmi nejmenšími plaváčky, po lekci plavání je to ideální forma relaxace. Pro začátek doporučujeme navštěvovat páru na minutku, maximálně dvě, vždy se řiďte aktuální reakcí děťátka. Pokud je klidné a nepláče, v parním prostředí se mu líbí, můžete dobu saunování návštěvu od návštěvy prodlužovat. Pokud je nervózní a pláče, páru raději opusťte a nechte saunování na jindy.

Po návštěvě parní sauny je třeba řádného otužení – sprcha pro vás i vašeho prcka je ideálním řešením. Nepouštějte si však ledovou vodu, jak je zvykem po návštěvě klasické sauny, vystačí vám příjemně vlažná voda. Poté už jen zabalit do osušky a chvilku relaxovat.:-)

V sychravém podzimním počasí je třeba správně dodržovat aklimatizační proces právě proto, aby se rýmě a nachlazení předešlo co nejlépe. Dobře vysušená ouška i vlásky jsou samozřejmostí, stejně tak jako setrvání určitou dobu v místnosti. Doporučuje se alespoň 30 – 40 minut - čím déle, tím lépe. Není ideální okamžitě vyrazit ven, jelikož můžete být stále rozehřátí a pokud na sebe i prcka nandáte všechny vrstvy oblečení a „hurá domů“ riskujete, že se venku zpotíte a prochladnete. Dejte si čaj či kávu, malou svačinku či oběd a odpočiňte si. Teprve poté nandejte bundy a čepice a vyrazte procházkou domů.:-)

 

Petra C.

Nahoru