Podzim a imunita

Podzim a imunita
30.11.2015
Podzimní a zimní měsíce kladou větší nároky na náš imunitní systém. Máme méně slunečního světla a to má vliv na naši náladu. I pokles teploty a její změny při přechodu z místnosti ven způsobují našemu organismu větší zátěž. Obzvlášť dětský imunitní systém prochází zatěžkávací zkouškou. Musí odolat všemožným virům a bakteriím, které si děti předávají v kolektivu během společného hraní nebo učení. Čím si tedy v tomto období pomoci?

Otužování a pohyb

Při posilování imunity nezapomínejme na dostatek pohybu a spánku. Kontakt s vnějším světem zvyšuje dětskou odolnost, tak je v tom podporujte. Dvě hodiny pobytu venku by měly být minimem. I když venku prší nebo mrzne, není důvod sedět doma. Stačí se jen vhodně obléknout.Obecně platí, že by malé dítě mělo mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Chladný vzduch prý působí příznivě na organismus a tím i na imunitu.

Dítko také otužujte při samotném koupání, párkrát za týden ho osprchujte ve vlažné vodě a na spaní mu v zimě nepřetápějte místnost, klidně postačí 18 stupňů.

Fyzická aktivita má na dětský organismus velmi pozitivní vliv. Lásku k pohybu je dobré budovat u dětí již od útlého věku. Předejdeme pak problémům nejen s imunitou, ale také třeba s nadváhou. Jakýkoli pohyb je pro dětskou imunitu vhodný. Nebudeme pak muset řešit, jak dostat dítě od počítače. Pohyb mu bude chybět a po venku bude „lítat“ samo od sebe.

Saunování

V severských státech se děti saunují již přibližně po dvou týdnech od porodu (po zahojení pupíčku), u nás se začíná o něco později (po šestém měsíci věku dítěte z důvodů schopnosti reakce na různorodé podněty). Pokud je dítě zdravé a zvládá základní dovednosti přiměřené jeho věku, pak můžete bez obav začít s jeho saunováním. Důležitý je i momentální psychický stav.

Saunování má především preventivní účinek. Pro posílení imunity se doporučuje saunovat jedenkrát týdně. Děti, které se pravidelně saunují, nejsou tak často postiženy onemocněními horních dýchacích cest. A když už onemocní, je průběh lehčí a většinou nevznikají komplikace.

Podrobněji o saunování s dětmi http://www.plavani-zabicka.cz/blog/saunovani-s-detmi-38

Pro nejmenší  děti se nedoporučují veřejné sauny, a proto je vhodné, když se například domluví skupinka rodičů s dětmi a objednají si saunu jen pro sebe. Stejně tak to chodí třeba v baby klubech či mateřských školách, kde se s dětmi chodí do sauny.

Možnost rodinného saunování https://www.infinit.cz/praha-vysocany-wellness/contents/pvw_sauna

Pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny

Děti potřebují  vyváženou, pestrou a zdravou stravu.  Patří sem zelenina, ovoce, luštěniny, obiloviny (dodávají sacharidy, vitaminy ze skupiny B, minerální látky a vlákninu), maso (dodává tělu železo a vitamín B12), tuky (dbejte na správný poměr živočišných a rostlinných tuků), vejce.  Sladkosti nejsou vhodné, i když obecně mají děti rády cukr. Raději dejte přednost ovoci.

Stejně tak myslete na dětská probiotika, která dětem upraví střevní mikroflóru.

Přírodní prostředky na podporu imunity

Rakytník

Je výborným zdrojem vitaminů A, C, E a dalších cenných látek. K dostání je ve formě šťávy či sirupu, děti by měly užívat půl čajové lžičky denně od září do května.

Echinacea a hlíva ústřičná

Vynikajícím prostředkem hlavně u dětí (od 2,5 let) je echinacea (třapatka nachová), vhodná ve formě čaje nebo tinktury. Osvědčuje se v kombinaci s betaglukany, což jsou léčivé posilující látky z hub – hlívy ústřičné, šiitake, jidášova ucha a žampionu. Tyto prostředky by se měly společně užívat nepřetržitě po dobu 4 měsíců. 

Zinek
Nejbohatším zdrojem přírodního zinku jsou dýňová semena. Zinek je pro funkce celé řady orgánů i celého organismu zcela nenahraditelný, je však závislý na dostatku vitaminu A, protože bez něj se neaktivuje – to platí i v opačném případě.

Aromaterapie

Všechny éterické oleje obsahují látky, které více nebo méně posilují obranyschopnost organismu, působí i protivirově a antibakteriálně. Pro tyto účely se doporučují především silice z levandule, smrku, borovice, čajovníku (tea tree), myrty, tymiánu, eukalyptu.

Při výběru éterických silic je nutné dávat pozor na kvalitu. Na etiketě lahvičky musí být vždy uvedeno, že je olej 100% přírodní. Pokud tam není uvedeno nic nebo například z 95% přírodní, raději se těmto olejům vyhněte. Obsahují syntetické , pro organizmus dráždivé a škodlivé látky.

 

Nahoru