Podpořte správný motorický vývoj dítěte

Podpořte správný motorický vývoj dítěte
9.3.2015
Motorický vývoj dítěte má své zákonitosti, které by se měly respektovat. Mnohdy rodiče v dobré víře pomáhají svým dětem s pohybem, který ještě samostatně nezvládají. Vystavují je tak přetěžování, které je zároveň nebezpečné pro budoucí vývoj děťátka.

Jak správně stimulovat vývoj děťátka?

Mnohá miminka jsou již od narození v neustálém pohybu, jiní si vystačí jenom se sledováním toho, co se kolem nich děje.  Každé dítě je jiné, někteří lezou již v půl roce a jiní začínají lézt až později. Z toho plyne základní poučka, abychom nesrovnávali děti mezi sebou.  Rozvoj motoriky dítěte můžeme podpořit různými způsoby:

  • ELIMINUJTE HRAČKY, nebo hrazdičky nad dítětem, místo toho hračky umístěte na stranu. Dítě se pak bude snažit samo aktivně otočit na bok, a odtud už je to na bříško jen kousek.
  • TRÉNUJTE REAKCI NA HLAS, zkuste se postavit ze strany a mluvit na dítě. Dítě bude mít tendenci otočit se za vámi.
  • POLOHUJTE NA BOK, pomůžete děťátku k otočení na bříško dopomoci mírným tlakem na bok (při lehu na pravém boku tlakem na levý bok), eventuálně i mírným tlakem na ramínko směrem k pánvi.
  • TRÉNUJTE S MIMINKEM POLOHU NA BŘÍŠKU, dítě posiluje tak i svaly potřebné k otáčení a je nuceno držet zvednutou hlavičku. Poloha na bříšku je pro vývoj dítěte zásadní, a to zejména v prvních třech měsících, kdy se díky ní tvoří základ pohybového vývoje. Její zanedbávání zabraňuje správnému nastavení páteře i vytvoření pohybových vzorců (postupnému zapojování svalů z polohy horizontální do vertikální). Aby se miminko mohlo začít přetáčet na bok a na bříško, musí svaly trénovat, což nelze bez střídavého polohování na bříšku a na zádech. Podstatné při poloze na bříšku tzv. „pasení koníčků“ je, zda při této poloze dítě zapojuje patřičné svaly a jestli ji provádí správně. Důležitá je opora horních končetin, aby nedocházelo k přetěžování svalů v oblasti krční páteře a záklonům hlavy. Je důležité zajistit dítěti polohu na bříšku nejen na rovné podložce, ale i na míči či na těle rodičů, kde je dítě k opoře rukou nuceno. 
  • NEOMEZUJTE POHYB DÍTĚTE, dejte dětem dostatek času a prostoru k volnému pohybu. Neomezujte pohyb dětí v autosedačce či v jakémkoli jiném nosítku.
  • NEPOSAZUJTE DÍTĚ, dokud si sami nesednou. Nedávejte miminko do takové polohy, do které se samo aktivně nedostane, výjimkou je poloha vleže na bříšku.

Dítě bude nuceno dostat se samo do polohy, z níž bude mít lepší rozhled po okolí. Předčasné posazování nadměrně zatěžuje páteř a vede k nesprávným pohybovým návykům. Dítě by se mělo do rovného sedu posadit samo, a to až po fázi lezení na čtyřech a zvládnutí sedů šikmých. Předčasné posazování přetěžuje celý dosud nevyzrálý pohybový aparát, zatěžuje nepřipravené trupové svalstvo a zadělává na tělesné obtíže: potíže s páteří, vadné držení těla (vystrčený zadeček, „somálské bříško“), rotace kolen do X nebo do O, vadné našlapování (po špičkách, na hraně plosky). Předčasné posazování miminku také ztěžuje dýchání (dochází k silnému tlaku na orgány, s nímž si miminko nedokáže poradit). 

  •  NEPOSTAVUJTE DÍTĚ, dokud se sám nepostaví. Chodítka i hopsadla totiž silně přetěžují nepřipravené trupové svalstvo, kyčle, kolena i kotníky a nedovolují pohybovému aparátu přirozeně projít potřebným vývojem. Dítě tak nedobrovolně přeskočí některé vývojové mezníky, které ho ale bohužel později doženou tělesnými odchylkami (dítě vtáčí špičky, trpí rotací kolen do X nebo O, má „vyšpulený“ zadeček, špatnou chůzi…). K samostatné chůzi je třeba dítěti dopřát prostor a čas, aby mohly jeho pohybové vzorce dostatečně dozrát. 

 Jak poznám, že se děťátko nevyvíjí psychomotoricky správně?

Psychomotorický vývoj děťátka je individuální a však jsou jasně daná rozmezí, dokdy je možná tolerance toho, že právě něco děťátko neumí. Základní dovednosti, které by děťátko mělo ovládat: Jde především o úsměv do konce druhého měsíce, tzv. pasení koníčků do konce čtvrtého měsíce, přetáčení ze zad na bříško do konce sedmého měsíce a přetáčení z bříška na záda do konce devátého. Při nejistotě proto nechte dítě prohlédnout pediatrem či fyzioterapeutem, kteří zhodnotí vývoj vašeho děťátka a doporučí případné další kroky.

Nahoru