Po plavání do páry!

Po plavání do páry!
6.2.2020
Jeden den venku svítí sluníčko a začíná jaro, druhý den mrzne, až praští, třetí den fouká severák. Jak si užít plavání za každého počasí, aby nám z toho plaváček neonemocněl? Stačí jen tři slova: pára, otužení a aklimatizace!

Páru můžeme navštěvovat i s těmi nejmenšími plaváčky. Navíc, po lekcích plavání je to skvělá forma relaxace (a to nejen pro ně:-). Začínejte pomalu, minutu po minutě, vždy se řiďte aktuální reakcí děťátka. Pokud je klidné a nepláče, v parním prostředí se mu líbí, můžete dobu saunování návštěvu od návštěvy prodlužovat. Pokud je nervózní a pláče, páru raději opusťte a nechte to na jindy. Po návštěvě parní sauny je třeba řádného otužení – sprcha pro vás i vašeho prcka je ideálním řešením. Nepouštějte si však ledovou vodu, jak je zvykem po návštěvě klasické sauny, vystačí vám příjemně vlažná voda. Poté už jen zabalit do osušky a chvilku relaxovat.:-)

A co sauna finská? Ideální je soukromá sauna, kde je možné nastavit nižší teplotu – nejlépe okolo 70 °C. Před vlastním vstupem do sauny se rodič s dítětem společně umyjí a osuší – pozor, je třeba setřít veškerou vodu z tělíčka dítěte. V sauně se pohodlně posaďte, miminko se drží v klubíčku, batolata mohou sedět na klíně, starší děti si rády sedají vedle rodiče a nebo si lehnou. Pod děti vždy dejte prostěradlo či osušku, aby nedošlo k popálení o rozehřáté lavice. Snažte se je udržet v klidu, vyprávějte si pohádky, kreslete na záda obrázky...  A samozřejmě sledujte, jak reagují. Ze začátku zase platí, postupujte pomalu. Saunujte 3-5 minut, vždy podle aktuálního stavu dítěte, později je možné dobu pomalu prodlužovat, třeba až na 8 minut. Po saunování následuje ochlazení, kdy děti osprchujeme vlažnou vodou – celé tělo včetně hlavičky. Zabalíme do osušky a jde se na relaxaci, která by měla trvat minimálně 15 minut, než vyrazíte na další „kolečko“.

A co ta aklimatizace? Právě proto, aby se rýmě a nachlazení předešlo co nejlépe, je kromě saunování třeba i správné dodržení aklimatizace. Je samozřejmostí dobře vysušit vlasy i uši (nezapomeňte i na sebe) a po plavání neběžet rovnou ven. Doporučuje se alespoň 30 až 40 minut počkat ve sportcentru - čím déle, tím lépe, samozřejmě s ohledem na aktuální počasí. Není ideální okamžitě vyrazit ven, jelikož můžete být stále rozehřátí a pokud na sebe i prcka nandáte všechny vrstvy oblečení a spěcháte domů, riskujete, že se venku zpotíte a prochladnete. Dejte si čaj, kávu, malou svačinku nebo oběd a odpočiňte si. Teprve poté nandejte bundy a čepice a vyrazte ven.

 

 

 

Petra C.

Nahoru