Po plavání do páry?

Po plavání do páry?
23.8.2017
Po každé lekci plavání doporučujeme maminkám s dětmi navštívit parní saunu. Vy jste to se svým prckem ještě nevyzkoušeli?

Parní lázně jsou horké lázně v průměru s teplotou 45°C a vysokou, až 100%, vlhkostí vzduchu. Zásadní rozdíl mezi parní saunou a saunou klasickou – finskou, je právě ve zmiňované vlhkosti vzduchu, kdy vlhká teplá lázeň může být lépe snášena, a to nejen dětmi.

         Inhalace páry je výborný léčivý prostředek při rýmě, zánětu průdušek, hrtanu, zánětu nosních dutin, bronchitidě a při zápalu plic. Během inhalace páry se také otevírají kožní póry a z pokožky se vyplavují nečistoty. Pozitivní účinky mají parní lázně na léčbu astmatu, dýchacích onemocnění, chrapotu, případně také revmatismu, onemocnění svalů či při poruše prokrvování. Nebojte se páru navštěvovat v létě i v zimě – výborně si takto posílíte imunitu nejen vy, ale i děťátko. Při dodržení správného procesu následné aklimatizace se nachlazení a nemocí bát nemusíte.

         Při saunování dětí je třeba myslet na to, že se zahřívají mnohem rychleji nežli dospělí. Se šesti měsíčním miminkem doporučujeme návštěvu páry nejlépe na jednu až dvě minuty. Podle reakce děťátka poté můžete čas v parní sauně přidávat či ubírat. Začne-li miminko plakat hned po příchodu do parní sauny, tuto proceduru vynechte a zkuste ji příště. Je možné, že se mu nelíbilo prostředí, je příliš unavené, případně máte-li za sebou teprve první lekci plavání, už těch nových vjemů na ně bylo dost. Páru zkrátka vyzkoušíte příště – a uvidíte.

         Při návštěvě parní sauny si s sebou vezměte vodolepku, případně jinou hračku a pohodlně se posaďte, malé děti si přidržte v klubíčku na klíně, velké vedle sebe. V parní sauně děti nikdy neposazujte na zem! Z prostor pod lavicí tryská pára ven a dítě by se mohlo nejen polekat, ale také prohřát víc, než je žádoucí.

         Po ukončení saunování nezapomeňte na správné otužení. Děti, i sebe, osprchujte mírně vlažnou vodou (ne ledovou, jako u klasického saunování). Důležité je otužit nejen celé tělíčko, ale také hlavičku dětí. Poté se zabalíte do osušky a buď, po krátké relaxaci, celý proces zopakujete, a nebo můžete jít do šaten.

         Aklimatizační proces doporučujeme dodržovat alespoň 30 – 40 minut, také podle toho, jaké je aktuální počasí. Je třeba, aby děti zchladly, vyschly jim vlásky i středouší. Stejně tak u rodičů je třeba myslet na to, že není ideální vyjít ven do zimy zcela rozehřátý.

 

 

Petra C.

Nahoru