Plavání s dětmi a pro děti? Ano!

Plavání s dětmi a pro děti? Ano!
13.3.2019
Zvažujete přihlášení svého děťátka na lekce kojeneckého plavání, ale jsou tam stále nějaká pro a proti? Po přečtení článku snad budou PRO převažovat!

Kurzy plavání kojenců a batolat jsou zpravidla organizovány na určitý počet lekcí, kdy každá lekce probíhá 1x týdně. Jedná se tedy o pravidelnou aktivitu, která dá vašim dnům určitý řád. Mimo jiné se setkáte s jinými miminky a jejich rodiči, začleníte se do kolektivu a pro malého plaváčka to bude významný krok v rámci socializace. A přátelství vzniklá na plavání přetrvávají mnohdy i do let, kdy děti kojeneckému plavání dávno odrostly.

Lekce plavání kojenců a batolat jsou organizovány formou hry, vás a vašeho plaváčka čekají nejen říkadla a písničky, ale také různé hrátky a hry podporující například orientaci pod vodou i nad vodou, správné dýchání či jemnou motoriku. 

Při pravidelném navštěvování lekcí si děti postupně osvojují splývání na zádech a bříšku, potápění a bublání (=výdechy) do vody, skákání do vody a mnoho jiných dovedností, které je nakonec připraví na vlastní výuku plavání.

Pravidelně plavající děti jsou zpravidla otužilejší, méně nemocné a také pohybově nadanější, jelikož plavání celkově podporuje psychomotorický vývoj, koordinaci a také motoriku dítěte.

Při správném aklimatizačním procesu je plavání vhodné také jako prevence respiračních onemocnění, jelikož posiluje imunitní systém a celkovou odolnost dětského organismu. Posílení chuti k jídlu a prohloubení spánku je pak jen už třešničkou na pomyslném dortu.

Na plavání ano, ale kam?

Při výběru plavecké školy dbejte na celkové zázemí bazénu. Vše by mělo být připraveno na plavání s dětmi – šatny s uzamykatelnými skříňkami, přebalovacími pulty a podložkami, sprchy přizpůsobené dětské klientele, místo určené pro aklimatizaci… 

A především kvalita vody v bazénu! Nebojte se zeptat, jakou technologií je voda upravována, zda-li je sladká či slaná, a nebo jak provoz bazénu funguje. Dobrá plavecká škola bude mít veškeré tyto informace uvedené na svých stránkách a nebude mít problém vám je sdělit. Samozřejmostí by také měl být proškolený instruktor s příslušným vzděláním a certifikací. 

Cena kurzů kojeneckého plavání se různě liší, například v závislosti na umístění bazénu, jeho technologii čistění, celkových prostor či historii plavecké školy. Kojenecké plavání je samozřejmě investicí, ale ne vždy se vyplatí sáhnout po levnější variantě na úkor kvality.

Ideálně zvolte takovou plaveckou školu, která umožňuje novým plaváčkům navštívit informační schůzku či ukázkovou lekci, na které si prohlédnete celkové zázemí, vyzkoušíte lekci a zjistíte vše, co vás ohledně plavání s děťátkem zajímá. 

 

Plavání s dětmi je zkrátka skvělá aktivita. A začít se dá v každém věku!

 

Petra C.

Nahoru