Péče o dětskou pokožku po návštěvě bazénu

Péče o dětskou pokožku po návštěvě bazénu
27.11.2013
Milé maminky, toto téma jsme zvolili na základě vašich častých dotazů, jak pečovat o pokožku vašeho děťátka, po absolvování pobytu v bazénu.

 Nejdříve začneme krátce teorií. Pokožka je poslední vrstvou kůže. Tvoří jakýsi ochranný obal lidského těla. Je částečně tvořen z odumřelých buněk, které jsou neustále nahrazovány novými. Kůže zajišťuje kožní dýchání, zabraňuje vstupu některým nežádoucím látkám a naopak odvádí odpadní produkty ven z těla. V živých vrstvách kůže jsou umístěny citlivé nervy, díky kterým dokážeme vnímat drsnost, teplotu a povrch předmětu. Ochranná vrstva našeho těla je vskutku velká a je na ní závislé skutečně mnoho.

Je pokožka dítěte stejná jako pokožka dospělého člověka?

   Již při narození je dětská pokožka kompletně vyzrálá (výjimku tvoří předčasně narozené děti), nicméně je křehčí a propustnější. Pokožka děťátka bývá často suchá. Jde o důsledek náhlého poklesu produkce kožního mazu pár týdnů po narození. K její obnově dochází až v období puberty.

   Pokožka dítěte je mimořádně jemná, přibližně 5x tenčí než u dospělého člověka a proto její obranyschopnost není tak efektivní. I drobné škrábnutí může narušit její fungování.

   Látky nanesené na kůži se prakticky beze zbytku vstřebávají a bezprostředně přecházejí do krevního oběhu. Dětská pokožka má daleko větší schopnost resorpce - vstřebávání než pokožka dospělého. To co nedráždí vaší pokožku, může způsobit dítěti v lepším případě jen mírné podráždění. Je tedy důležité citlivou dětskou pokožku chránit a současně ji – a tím i dětský organismus – nezatěžovat.

Jak správně ošetřit pokožku po vodních radovánkách?

  Po plavání v bazénu je velmi důležité důkladně dítě osprchovat! Teplota vody by měla mít přibližně stejná, jako tělesná teplota, nikoliv horká.

   Na děťátko naneste sprchový gel či šampon a důkladně napěňte na tělíčku, nezapomeňte aplikovat, také malé množství i na vlásky a opatrně opláchněte. Pro šetrné ošetření pokožky, je v našich sprchách umístěn jemný mycí gel od Klorane, výhradně vyvinut pro dětskou pokožku. Následně dítě osušte a namažte kosmetikou dle vašeho výběru. Promazávání můžete spojit se senzitivní masáží, kterou určitě drobečkové ocení a může se stát velice příjemným rituálem. 

 Na jaké složky v kosmetice si dávat pozor?

   Je prokázáno, že až 60 procent nanesené látky na pokožku se vstřebá do těla. Proto je velmi důležité zejména u dětí kontrolovat složení přípravku, který je nanášen na kůži dítěte. Přípravky by neměly obsahovat parabeny (přesněji estery kyseliny p-hydroxybenzonové), jsou to nejčastěji používaná konzervační činidla v kosmetice a farmacii. Narušují hormonální regulace a jsou podezřelé z kancerogenity (vzniku rakoviny), na etiketách mají označení DBP a DEP. Další nebezpečná látka často se vyskytující v kosmetice jsou ftaláty, které se mohou uvolňovat z plastových obalů. Negativně ovlivňují funkci ledvin, jater, způsobují riziko astmatu a alergíí. Při výběru dětské kosmetiky ostražitě pročtěte etikety, ve kterých naleznete potřebné informace.

Jak správně zvolit dětskou kosmetiku?

   Základním krokem péče o pokožku je používání vhodných bezalkoholových přípravků s vysokou tolerancí. Na ošetření těla se doporučuje použít krém s AHA ovocnými kyselinami, abychom se zbavili narušených buněk. Ovocné kyseliny zvyšují tvorbu kolagenu a kyseliny hyaluronové, která dodává pokožce vodu a je v mnoha hydratačních přípravcích. Krémy a mléka, které jí obsahují, vytvoří na pleti jemný film, zvlhčí jí a zároveň zabrání vysušení. Pokud upřednostňujete zejména čistě přírodní kosmetiku vybírejte podle ochranných známek CPK a CPK bio, které zaručují jejich přírodní původ.

 Co z toho všeho vyplývá?

   Kůže je velmi důležitým orgánem, který vyžaduje perfektní péči, je potřeba o ni pečovat, aby plnila svou správnou funkci. Dopřejte si tedy dostatek času pro výběr dětské kosmetiky a nezapomeňte, především v chladném počasí dodržovat po plavání aklimatizační proces. Setrvejte v prostorách sportcentra, pohrajte si v dětském koutku, dejte si svačinku, či zajděte na snídani/oběd do restaurace Sezio.

Nahoru