Období stagnace neboli „ do vody mě nedostaneš“!

Období stagnace neboli „ do vody mě nedostaneš“!
19.2.2014
Voda je po určitou dobu po narození dítěte známým a příjemným elementem. Dovede se v ní pohybovat uvolněně a s radostí. Společně s dítkem sdílíte radost z plavání a najednou je vše úplně jinak. Mnohokrát se nás maminky ptají, jak je možné že se jejich dítko těšilo z lekce plavání, bez problémů se potápělo a spolupracovalo a nyní nechce vůbec nic dělat? Dítě začíná mít strach z vody, nespolupracuje, odmítá plavecké pomůcky, nevydrží v kolektivu dětí, probrečí celou lekci plavání.

Přejde toto období?

 Toto období přichází během batolecího věku dítěte a postupem času odezní. V této fázi vývoje nastává období stagnace. Je to doba, kdy se nám zdá, že dítě nedělá nic nového, stagnuje. Dítě se naučí něco nového, s radostí to opakuje, ale po čase jako by to zapomnělo. Přestává to dělat, soustředí se na jinou věc, kterou si teď samo vybralo.

Je to normální u našeho dítěte?

 Je třeba vědět a uvědomit si, že jde o přirozený způsob vývoje. K překonání tohoto období je zapotřebí hodně tolerance. Dítě k ničemu nenuťte, pouze je k činnosti motivujte vhodným způsobem. Po různě dlouhé době se dítě k činnosti vrátí s takovou obratností, že vás až překvapí. V tomto období je zapotřebí hlavně klid a trpělivost rodiče. Důležité je dítě motivovat a hlavně chválit! Jestliže dítě odmítá spolupracovat delší dobu, je dobré se poradit s instruktorem a jistě společně najdete nějaké řešení.

Záchvaty pláče při koupání ve vaně

Dalším dotazem rodičů bývá, proč jejich děťátko nemělo problém s koupáním a najednou v období batolecího věku je vše jinak. Dítě má při koupání záchvat hysterického pláče, paniku v očích a z každodenního rituálu se stává boj.

Toto období mívá většinou každé dítě. Mnoho batolat reaguje nevrle v okamžiku, kdy se jim dostane při koupání voda do očí. Proto bývá někdy i mytí vlásků obtížné. Nejsnadněji se myjí vlásky tak, že dítě položíte na záda do vody, to si samo namočí vlásky, pak si sedne a vy mu vlasy rychle umyjete. Existují i plastová chránítka (jakýsi kšilt), který brání stečení vody a šamponu do očí.

Koupání pojměte jako hru, cákejte po sobě a při této příležitosti umyjte vlasy. Pokud to jinak nejde, je lepší aby mělo dítě kratší vlásky, které pak umyjete houbičkou. Toto období přejde po několika týdnech. Strach se začne postupně zmírňovat. Dítě potřebuje získat k vodě ztracenou důvěru, ukažte mu, jak se dá z vody udělat legrace.  Poté si děťátko bude zase užívat vodních radovánek.

Věříme, že toto období skvěle zvládnete a přejeme příjemné a radostné chvíle s vaším dítkem v našem plaveckém klubu Žabička.

Nahoru