Na plavání na podzim a v zimě? A proč by ne?

Na plavání na podzim a v zimě? A proč by ne?
13.10.2017
Léto je definitivně za námi a s tím je spojená také značná změna počasí. Spousta rodičů malých plaváčků v tomto období uvažuje, zda-li je vhodné pokračovat v plavání v zimních měsících, a nebo raději kurzy vynechat a počkat si opět na jaro a teplo, aby přece děti nebyly tak často nemocné… Není třeba mít zbytečné obavy. Plavání, ať již v jakémkoli ročním období, totiž zdraví prospívá.

 Děti, které plavou pravidelně, tedy v letních i zimních měsících, zpravidla nebývají více nemocné, nežli ty ostatní – spíše naopak, plavání nejen, že prospívá správnému vývoji dětí, ale také posiluje jejich imunitu.

 Pravidelně plavající děti mají rychlejší pohybový vývoj, zvyšuje se jim kapacita plic, posilují všechny svaly v těle a dokonce bývají mnohem méně nemocné, než děti ostatní. Je tomu také díky posílení imunity, čemuž vlastní plavání a otužování mnohonásobně přispívá.

 Za předpokladu, že bude po plavání dodržený správný aklimatizační proces, nemusíte se plavání v období zimních měsíců bát ani vy. Jak tedy po plavání postupovat, aby se vašemu plaváčkovi nemoci a rýmičky vyhnuly?

 V šatně pořádně vysušíme ouška a vlásky. Postačí vatový tamponek a nebo ručníček, kterým ouško lehce vytřeme, aby tam nezůstávala voda. Stačí vysušit zevní ucho, voda, která je uvnitř ucha vyschne sama v průběhu aklimatizace. Vlásky řádně vysušíme osuškou, pro starší děti je možné využít sušák na vlasy umístěný v šatnách. Zapomenout nesmíme ani na čepici.

 Po plavání neutíkáme hned ven. Společně s klesající teplotou je třeba přiměřeně zvyšovat také dobu aklimatizace v místnosti. Není dobré jít okamžitě po plavání ven. Jednak můžete být ještě rozehřátí ze sauny, případně ze sprchy a šaten, kde je v zimních měsících nastavená vyšší teplota. Pokud na prcka nandáte všechny vrstvy oblečení a „vyletíte“ pryč riskujete, že se zpotí a venku prochladne. Zůstaňte alespoň 40 minut v místnosti (dětský koutek, restaurace), abyste v klidu „zchládli“ vy i vaše děťátko.

 Neoblékejte všechny vrstvy oblečení naráz v šatně, ale postupně a pomalu. Obecně platí, že by malé dítě mělo mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Také čím více je venku ošklivo, tím delší je doba určená pro aklimatizaci.

Kontakt s vnějším světem zvyšuje dětskou odolnost a chladný vzduch prý působí příznivě na organismus a tím i na imunitu. Nebojte se tedy ani v zimě chodit nejen na pravidelné procházky, ale také na své lekce plavání.:-)

 

Petra  C.

Nahoru