Mami, já se nudím.

Mami, já se nudím.
26.10.2020
Co budeme dělat? . . . Už jste tu otázku dneska slyšeli?

Mateřské školky jsou naštěstí stále otevřené, děti na druhém stupni by již v učení měly mít nějaký řád a znát ho, ale co s prvňáčky a druháky? Ti se ve škole vlastně vůbec neohřáli, a skloubit výuku s home office (či stále klasickou docházkou do práce) není mnohdy žádná legrace. Tak co dělat, aby se děti nenudily a jen tak se "neflákaly"  a vy nepřišli o rozum?

  • Stanovte si rozvrh tak jako ve škole.

A uvidíte, že vám to při otázce, já se nudím, co budeme dělat, opravdu pomůže. Online výuka, čtení, psaní, matematika, každý den by tyto předměty měly proběhnout, aby to děti měly rovnoměrně rozložené, a vlastně i vy, rodiče. Ono vysvětlit učivo první třídy, potažmo druhé, může vypadat snadně, ale opak je pravdou. Ideální je příprava i pro rodiče – mrkněte se, co vám učitelé na dané období zadali, naplánujte si svou osnovu, abyste na nic nezapomněli. Děti by se měly naučit nějaký řád, aby měly povědomí o tom, kdy se co dělá, kdy je volný čas na hraní a na pohádky a kdy se opravdu musí učit, kdy se jim můžete věnovat a kdy opravdu musíte pracovat. 

  • Nezapomínejte na tělocvik či praktickou a výtvarnou výchovu.

Je to součástí školního týdne a obzvlášť nyní to bude příjemné odreagování jak pro děti, tak pro vás. Vyběhněte do zahrady anebo parku, uspořádejte závody v běhu, skákání v pytli, házení míčem, fantazii se meze nekladou. Hlavně se rozhýbejte, sebe i děti, krásně vám to vyčistí hlavu a učení pak půjde o to snáz. Vycházku v parku či lese využijte ke sbíraní barevných listů, kaštanů, žaludů a vytvořte si z nich pomůcky k učení, výzdobu na halloween či Vánoce. Pokud nemůžete vyrazit ven, zařaďte pravidelnou ranní rozcvičku a protažení, vzhledem k dalšímu celodennímu sezení u stolu se to bude hodit.

  • Buďte trpěliví a nezapomínejte na pochvalu.

Naplánovat business meeting, uzavřít měsíční účetnictví a do toho vyučovat první třídu, to si opravdu zaslouží pochvalu. Tak nezapomeňte pochválit sebe za to, jak to s dětmi zvládáte, ale nezapomeňte pochválit také děti za to, jak to zvládají s vámi. Ono těšit se celé léto na první třidu, na spolužáky i paní učitelky, pak tam měsíc pobýt a začít se učit doma, za podmínek, které jsou úplně jiné než ve škole, to není jednoduché ani pro ně. Nezapomínejte, že i když se budete snažit sebevíc, vždy pro ně budete na prvním místě rodičem, ne tou "přísnou účou", proto vás v něčem poslechnou více a v něčem zase méně, zkrátka to na vás zkusí, a to je v pořádku. Za odměnu, že se celý den pěkně učily, jim třeba zapněte pohádku, vy si dejte večer něco dobrého a nohy nahoru. Nikdo z nás neví, jak dlouho to všechno potrvá. Proto je třeba brát to pozitivně, jako součást každodenního života a ne jako nutné zlo:-)

 

Petra C.

Nahoru