Léto u vody

Léto u vody
20.5.2019
Děti milují vodní hrátky a radovánky a při velkém horku je voda příjemným ochlazením, ať je sladká, a nebo slaná. Čeká vás letošní léto také dovolená u moře nebo máte bazén na zahradě? A co malí plaváčci?
  • Jaké pomůcky?

Navštěvujete-li pravidelně lekce plavání víte, že nejmenší plaváčci pomůcky nepotřebují, stačí jim úchop rodiče. Teprve až jsou děti více psychomotoricky vyspělé, můžete sáhnout po pomůcce – například destička ve tvaru medvídka či žáby výborně poslouží – pohrajete si s ní a malého plaváčka na ní povozíte. 

Chodící děti již vyžadují větší „akci“, ve vodě se osamostatňují a držení rodičem už jim nemusí být příjemné. Začíná být tedy čas na jiné pomůcky. Pásek (tzv. „ježek“) či pěnové rukávky se dají využít skoro v každém věku, porostou s dětmi a vydrží několik generací. 

Jste-li příznivci „nafukovaček“, zvolte takové, které dětem nebudou příliš překážet v pohybu a budou jim dobře sedět - nafukovací rukávky tedy raději předem vyzkoušejte. Nafukovací kruh není bezpečnou pomůckou, dítě vám z něj lehce vyklouzne.

  • U moře a u bazénu

Dovolená u moře prospívá všem, dětem i dospělým. Teplo, vlhký vzduch a sluneční paprsky pozitivně působí nejen na pokožku, ale také na psychiku:-). Nezapomeňte však, že i ve víru odpočinku je třeba věnovat dětem pozornost. Vybírejte pláže, které mají pozvolný vstup do moře a nejsou na nich velké vlny. Písek je věčný, děti na něm dokáží řádit hodiny a hodiny.

Plovárny a bazény jsou pro letní osvěžení dělané. Vybírejte čisté a kvalitní bazény, zvláště pokud plánujete návštěvu s malým plaváčkem. Venkovní koupaliště mají různé formy čištění vody, nebojte se před návštěvou zeptat, jakým způsobem čištění probíhá. I u venkovních koupališť platí dodržování správné hygieny – tedy pořádná sprcha před bazénem i po něm. 

U bazénu na zahradě zvolte takový způsob čištění, který bude k dětské pokožce nejšetrnější.

  • Děti na sluníčku

Sluneční brýle, opalovací krém, klobouk – to je základní výbava pro slunné letní dny. Nicméně v době, kdy je sluníčko nejostřejší, tedy v poledne, je lepší se pohybovat spíše ve stínu či vůbec ven nevycházet. Vyhnete se tím nejen spálení pokožky, ale i celkovému vystavení organismu přílišnému horku.

Pokud trávíte letní dny u vody, nezapomeňte na pravidelné mazání opalovacím krémem s vhodným UV faktorem. I když mnohé krémy zaručují svou „nesmývatelnost“ ve vodě, vždy po koupání pokožku znova promažte. Dětem také můžete pořídit speciální oblečení, které v sobě určitý faktor obsahuje. Jedná se o speciální tkaniny, do kterých je začleněn fyzikální filtr. A nebo sáhněte pro seprané a suché tričko. Vlákna seprané látky jsou roztřepená, nemají v tkanině tak velká oka a díky tomu propustí méně světla.

  • Léto v Žabičce

Letní prázdniny můžete strávit u vody také aktivně a se Žabičkou. Výuka plavání kojenců a batolat bude probíhat v rámci Letních intenzivních kurzů pro nejmenší a pro předškoláky máme ještě poslední volná místa na příměstských táborech Pražské léto se Žabičkou. Těšíme se na vás s úsměvem ve vodě!

 

A důležitá poznámka na závěr – nikdy z dětí nespouštějte oči, ani u moře ani u bazénu. I když mají pomůcky, znají vodu a umí se potápět. Stačí mžik a neštěstí je na světě.

 

Petra C.

Nahoru