Když se tonoucí stébla chytá, končí veškerá legrace

Když se tonoucí stébla chytá, končí veškerá legrace
29.7.2019
Ten, kdo se topí, zpravidla pomoc nevolá. Jak tedy postupovat, když si všimneme, že někdo ve vodě bojuje o život?

Vaše bezpečnost je na prvním místě! Je-li možné tonoucímu cokoli do vody hodit (kruh, balon, nafukovačka, provaz, větev) a ten je schopný se dané věci chytit, zvolte tuto variantu. Pokud přeci jen musíte skočit do vody, nezapomeňte na záchrannou pomůcku, kterou v dané chvíli může být i prázdná plastová lahev o objemu 1,5 litru.

Než skočíte do vody, zavolejte na ostatní a upozorněte je na to, co se děje a k čemu se chystáte – ať vás má někdo na očích a jistí vás, a také ať zavolají záchranáře. Vyzujte si boty a do vody skočte po nohách, abyste na tonoucího stále viděli a také, abyste se neudeřili do hlavy. 

K tonoucímu připlavte na dostatečnou vzdálenost, která je udávána na 2 metry – pokud je při vědomí a vnímá vás, podejte mu pomůcku. Pokud žádnou nemáte, počkejte, až bude zcela vyčerpán. Aktivní tonoucí je pro vás nebezpečný a určitě vám je jasné proč. Pasivní tonoucí plave na hladině obličejem ke dnu a nehýbe se, a není tedy nebezpečný. Toho otočte na záda a za ruku či bradu jej odtáhněte za břeh. Není to žádná legrace, ideálně zapojte prsařské nohy a dovolte vodě, aby vám pomohla.

Na břehu zjistěte, zda-li dýchá normálně, nenormálně a nebo vůbec – pak zahajte resuscitaci 5 úvodními vdechy. Pokud se tonoucí stále neprobouzí, je třeba v resuscitaci pokračovat 30 stlačeními hrudníku a následujícími dvěma vdechy. Hlava zachraňovaného musí být zakloněná a nos ucpaný, musí ležet na tvrdé zemi. V průběhu resuscitace může dojít k vytékání vody a jiného obsahu z úst, nelekněte se a vše dostaňte ven, případně natočte tonoucího tak, aby vše lépe vyteklo.

V resuscitaci pokračujte do úplného vyčerpání (proto je ideální se střídat), dokud dotčený nenabyde vědomí a nebo dokud nepřijede zdravotnická záchranná služby a pacienta si nepřevezme.

Nepřeceňujte při plavání své síly, nespouštějte děti z očí ani v malém brouzdališti a ať nemusíte uvedené postupy v článku nikdy použít!

 

Petra C.


Zdroj: http://www.czhelp.cz/l/tonouci-se-stebla-chyta-nebo-ne/, http://vzs-praha.cz/specifikace-resuscitace-deti-a-dospelych-po-tonuti/, https://www.prpom.cz/zachrana-tonouciho/

 

Nahoru