Kdo si plave, nezlobí...

Kdo si plave, nezlobí...
15.03.2021
...aneb jak seznámit nejmenší ne(plavce) s vodou, když se rodič sám vody bojí

Jak překonat strach z vody a naučit dítě plavat?

Mnoho dospělých si z dětství nese negativní pocity spojené s vodou a plavání - topilo se, nebo je přísný instruktor plavání při povinných kurzech ve škole bez milosti hodil do vody, a nyní mají z nádoby větší, než je vana, strach. Rodiče s těmito zkušenostmi se snaží, aby jejich dítě mělo hezké zážitky z plavání, a jsou nakloněni se seznamováním s vodou, již od útlého věku svého dítěte.

Jak ale naučit potomka, že voda je prima, když si to sami zrovna nemyslíte?

V každém případě není dobré, abyste se na plavání přemáhali. Do bazénu byste se svým děťátkem šli ve stresu, a to by vám ani jemu rozhodně neprospělo – miminka jsou, jak známo, dokonalými barometry rodičovské pohody nebo spíše nepohody, kterou pak přenášejí sama na sebe. V ideálním případě byste se strachu z vody, pokud možno, měli zbavit ještě předtím, než ji začnete ukazovat své ratolesti.

Jak na první seznámení s vodou?

Do bazénu byste se svým děťátkem měli jít dobře naladění. Pokud má rodič strach z vody a chce své dítě učit plavat, měl by tuto roli „seznamovače“ s vodou přenechat partnerovi, pokud je na tom lépe. Do vody by měl jít s dítětem zkrátka ten rodič, který ji má aspoň trochu rád. Mnoho dětí chodí do kurzů kojeneckého plavání s tatínkem, protože ten se většinou vody nebojí a nevadí mu ani potápění, s nímž má mnoho maminek problém. A zdaleka nemusí jít jen o nechuť namáčet si vlasy – mnoho žen má potíže s výdechy pod vodou, a pokud se s dítětem zanoří pod hladinu, což je obvyklá součást kojeneckých kurzů, voda jim nateče do nosu a dutin. Pokud máte s potápěním problémy, poraďte se s instruktorkou, ráda vám poradí.

Motivace dítěte k plavání

Jestliže nechcete navštěvovat kolektivní výuku plavání, chopte se role „seznamovače“ sami. V takovém případě vybírejte bazén se zázemím pro děti a dbejte na čistotu vody i okolí. Základem vašeho pobytu ve vodě by měla být vždy hra – v tomto věku nemá význam chodit do bazénu s tím, že se jdete učit plavat.

Ani když se chystáte učit starší dítě plavat, ve věku tří nebo čtyř let, neříkejte mu předem, že se jdete učit plavat. Lepší je navnadit je na dovádění ve vodě a skvělou zábavu, při které mu můžete občas ukázat, jak se může alespoň chvíli udržet na hladině. Pokud se ratolesti cachtání líbí, je to dobré znamení a byla by škoda kazit radost z vody nějakým drilem. Možná máte představu, že když půjdete do bazénu každý týden, za pár měsíců musíte vidět znatelný pokrok. To ale nemusí být úplně pravda.

Mnohé změny, které ve vztahu dítěte k vodě proběhnou, nemusíte ani zaznamenat. 
A pokud se vám zdá, že vše probíhá příliš pomalu, když se při páté návštěvě sotva posadí na kraj bazénu a přelévá si vodu z konvičky do kelímku, zachovejte klid. To vše je pro dítko důležité, navíc mu to přináší potěšení – a o to přeci v bazénu jde.

Používání pomůcek při plavání

Většina odborníků, kteří dlouhodobě učí děti plavat v kurzech, je proti klasickým pomůckám, které rodiče při učení používají. Většinou totiž potomkovi navléknou nafukovací rukávky kruh, nebo obojí a poté s ním plavou na hloubku a zpátky. Při takovémto plavání je dítě v docela pasivní roli a špatné poloze. Proto se dítko v kurzech vede k co největší samostatnosti. To se mu bude hodit, pokud se ve vodě ocitne nedopatřením, tedy například když někde spadne do hluboké vody. Děti, které prošly kurzy plavání, v takové chvíli nezpanikaří, vodu nevdechnou, ale podvědomě se pokusí najít cokoli, čeho by se zachytily a co by jim pomohlo udržet se na hladině, nebo dokonce vylézt na břeh. Když dítě zjistí, že ho voda v klidné poloze na břiše nebo na zádech unese, dodá mu to pocit jistoty. Pak už bude k opravdovému plavání jen krůček.

A kdy by vlastně mělo dítě umět plavat?

V podstatě pro to neexistuje žádné pravidlo. Děti, které chodí s rodiči do kurzů kojeneckého a dětského plavání, začnou obvykle plavat mezi třetím a čtvrtým rokem. Mnoho dětí ale neumí plavat ještě ve třetí třídě, kdy jsou v rámci hodin tělesné výchovy povinné kurzy plavání.
Někteří rodiče v takovém případě dítě z výcviku omlouvají, protože mají v živé paměti vlastní zkušenost z tohoto věku. Instruktoři plavání se snaží, aby, děti měli vodu rádi a pomocí her je motivují k plavání. Nechcete-li čekat až do věku 8 či 9 let, přihlaste se do kurzů včas. Podle výzkumů norských vědců mají děti, které kojenecké a dětské kurzy plavání navštěvovaly, rozvinutější schopnost brát do ruček drobné předměty a udržet rovnováhu.

Pokud neumíte plavat a rádi byste chodili společně s dítětem na plavání

Nestyďte se a přihlaste se do kurzů plavání – existují i pro dospělé neplavce a většina lidí se v nich plavat skutečně naučí. I naše plavecká škola Žabička nabízí individuální lekce s instruktorem plavání pro neplavce.

 

Přejeme mnoho hezkých a radostných chvil ve vodě Vám i Vašim dětem!

Nahoru