Hurá na koupaliště!

Hurá na koupaliště!
27.08.2021
...ale co k tomu budeme potřebovat?

Ti úplně nejmenší plaváčci pomůcky ani nepotřebují, stačí jim úchop rodiče. Teprve u psychomotoricky vyspělejších dětí můžete sáhnout po pomůcce – destičky různých tvarů výborně poslouží – pohrajete si a malého plaváčka na ní povozíte. 

Chodící děti jsou již akčnější, ve vodě se osamostatňují a držení rodičem už je zkrátka nebaví. Ideální doba na to, sáhnout po jiné pomůcce. Pásek (tzv. „ježek“) i pěnové rukávky se dají využít skoro v každém věku, porostou s dětmi a vydrží několik generací. 

Jste příznivci „nafukovaček“? Tak zvolte takové, které dětem nebudou příliš překážet v přirozeném pohybu a budou jim dobře sedět - nafukovací rukávky tedy raději předem vyzkoušejte. A hlavně nezapomeňte, nafukovací kruh není bezpečnou pomůckou, dítě vám z něj lehce vyklouzne!

Plovárny a bazény jsou pro letní osvěžení dělané. Vybírejte si čisté a kvalitní bazény, tím spíše, pokud plánujete návštěvu s malým plaváčkem. Venkovní koupaliště mají různé formy čištění vody, nebojte se před návštěvou zeptat, jakým způsobem čištění probíhá. I u venkovních koupališť platí dodržování správné hygieny – tedy pořádná sprcha před bazénem i po něm. U bazénu na zahradě zvolte takový způsob čištění, který bude k dětské pokožce nejšetrnější.

Pokud plánujete trávit letní dny u vody, nezapomeňte také na pravidelné mazání opalovacím krémem s vhodným UV faktorem. I když mnohé krémy zaručují svou „nesmývatelnost“ ve vodě, vždy po koupání pokožku znova promažte. A nebo dětem pořiďte speciální oblečení, které v sobě UV faktor obsahuje. Jedná se o speciální tkaniny, do kterých je začleněn fyzikální filtr. A nebo sáhněte pro seprané a suché tričko. Vlákna seprané látky jsou roztřepená, nemají v tkanině tak velká oka a díky tomu propustí méně světla. Nezapomínejte však, že i přes vše výše uvedené, v době, kdy je sluníčko nejostřejší, tedy v poledne, je lepší se pohybovat spíše ve stínu či vůbec ven nevycházet. Vyhnete se tím nejen spálení pokožky, ale i celkovému vystavení organismu přílišnému horku.

A co moře? Když se letos rozhodnete vycestovat, nezapomeňte, že i ve víru odpočinku je třeba věnovat dětem pozornost. Vybírejte pláže, které mají pozvolný vstup do moře a nejsou na nich velké vlny. Písek i oblázky jsou vděčné, děti na plážích dokáží řádit hodiny a hodiny. 

A to nejdůležitější na závěr – nikdy z dětí nespouštějte oči, ani u moře ani u bazénu. I když mají pomůcky, znají vodu a umí se potápět. Stačí mžik a neštěstí je na světě.

Nahoru