Děti na sluníčku? Všeho s mírou!

Děti na sluníčku? Všeho s mírou!
31.7.2018
Letní počasí se venku opravdu nezapře a sluníčko o sobě dává již několik dní řádně vědět. Vysoké teploty lákají mnohé z nás k vodě, na různá koupaliště, louky a výlety. Horké počasí je samozřejmě super, ale nezapomeňme, že i moc sluníčka může škodit. Dětská pokožka i organismus reagují na vysoké teploty a sluneční záření mnohem více nežli organismus dospělého. Zatímco vám je opalování se na sluníčku příjemné, děti tyto aktivity snášejí v podstatě hůře. Jak tedy nejlépe strávit letní dny?
  • Pijme vodu!

Pitný režim dětí i dospělých je v parných dnech snad ještě důležitější, nežli obvykle. Jak jinak předcházet dehydrataci, nežli pít co nejčastěji, a to i v případě, kdy vám prcek řekne, že „nemá žízeň“. Rozhodně však nenabízejte sladké nápoje, ideální je čistá voda! Pokud ta neuspokojí chuťové buňky, stačí do džbánu s vodou nakrájet ovoce. Nemusíte přidávat led, jelikož studené nápoje či zmrzliny a nanuky sice v horku osvěží, ale dokáží naše tělo zmást natolik, že začne organismus ještě více zahřívat.

  • Před sluníčkem se schovejme!

Sluneční brýle, opalovací krém, klobouk – to je základní výbava pro slunné letní dny. Nicméně v době, kdy je sluníčko nejostřejší, tedy v poledne, je lepší se pohybovat spíše ve stínu či vůbec ven nevycházet. Vyhnete se tím nejen spálení pokožky, ale i celkovému vystavení organismu přílišnému horku.

Pokud trávíte letní dny u vody, nezapomeňte na pravidelné mazání opalovacím krémem s vhodným UV faktorem. I když mnohé krémy zaručují svou „nesmývatelnost“ ve vodě, vždy po koupání pokožku znova promažte. Dětem také můžete pořídit speciální oblečení, které v sobě určitý faktor obsahuje. Jedná se o speciální tkaniny, do kterých je začleněn fyzikální filtr. A nebo sáhněte pro seprané a suché tričko. Vlákna seprané látky jsou roztřepená, nemají v tkanině tak velká oka a díky tomu propustí méně světla.

  • Hurá do vody!

Vodu je třeba nejen pít, ale je také ideální se v ní zchladit. Pokud nemáte k dispozici moře, rybník či bazén, chladivá sprcha vám zaručeně pomůže. Pro děti můžete připravit vaničku s vlažnou vodou, ty nejmenší zase můžete osvěžit zábalem či žíňkou namáčenou ve vlažné vodě.

  • Když nemůžete spát…

V tropických dnech nás nečeká ochlazení ani v noci, kdy teploty stále dosahují vysokých hodnot. Abyste noc dětem i sobě co nejvíce zpříjemnili, vyberte si pro spánek místnost, která vám přijde nejvíce chladná. Otevřete si okna a umožněte vzduchu proudit, skvělým osvěžovačem je také mokrý ručník přehozený přes židli. Zvolte pouze lehké oblečení, stejně tak jako lehké pokrývky či polštáře.

 

A co opravdu nikdy nedělat? Nikdy nenechávejte své děti čekat samotné v autě. I když se má jednat jen o pár minut. Nikdy nevíte, kde se zdržíte a teploty v autech v letních dnech rostou nezadržitelně.

Užívejme si léta a dovolených plnými doušky, ale nezapomínejme, že nic se nemá přehánět:-)
 

 

Petra C.

Nahoru