Čas na saunu!

Čas na saunu!
21.11.2018
Táhne vás chladné zimní počasí do sauny? A zkoušeli jste s sebou vzít také svého prcka?

Saunování s dětmi pro vás nemusí být tabu, vždyť v severských zemích se z dětí stávají sauneři již pár týdnů po porodu. U nás se však zpravidla začíná okolo šestého měsíce, kdy děti již lépe reagují na různorodé podněty. 

Rozhodnete-li se začít saunovat s malým mininkem není vhodné jej brát do veřejné sauny, kde bude 90 °C. Ideální je soukromá sauna, kde je možné nastavit nižší teplotu. Stejně tak je dobré brát ohledy na ostatní saunery, kteří si jdou do sauny vyloženě zarelaxovat a nechtějí mít kulisu brečícího dítěte. To si pak saunu neužije žádný zúčastněný.

Ideální teplota pro saunování dětí je okolo 70 °C. Před vstupem do sauny se rodič s dítětem společně umyjí a osuší – je třeba setřít veškerou vodu z tělíčka dítěte. V sauně se pohodlně posadí, miminko se drží v klubíčku, batolata mohou sedět na klíně, starší děti si rády sedají vedle rodiče či si v sauně lehnou. Pod děti vždy rozprostřete prostěradlo či osušku, aby nedošlo k popálení o rozehřáté lavice. Děti se snažte udržet v klidu, vyprávějte jim pohádky, kreslete na záda obrázky...  A samozřejmě sledujte, jak reagují. Ze začátku saunujte 3-5 minut, vždy podle aktuálního stavu dítěte, později při pravidelném saunování je možné dobu pomalu prodlužovat, třeba až na 8 minut. Po saunování následuje ochlazení, kdy děti osprchujeme vlažnou vodou – celé tělo včetně hlavičky. Zabalíme do osušky a jde se na relaxaci, která by měla trvat minimálně 15 minut, než vyrazíte na další „kolečko“.

A co dál? Mrkněte sem:-)

 

Petra C.

Nahoru