Bude zima bude mráz…

Bude zima bude mráz…
31.10.2019
Sluníčko se stále snaží, i když po ránu už venku pořádně přituhuje. Říjen střídá listopad a s ním jsou spojené také chladné dny a podzimní plískanice, tedy ideální počasí na různé rýmičky a kašlíky. Mnoho rodičů si v tomto období klade otázku, zda-li je pro jejich prcka plavání vhodné, a nebo je raději vynechat, a začít zase na jaře…

…my v Žabičce jsme určitě pro první variantu! Děti, které plavecké kurzy navštěvují pravidelně, mají lepší kapacitu plic, posilují všechny svaly v těle, mají rychlejší pohybový vývoj a také bývají méně nemocné. Pravidelné plavání totiž malým i velkým plaváčkům posiluje imunitní systém a jejich organismus se stává odolnějším vůči podzimním a zimním nachlazením.

Po lekci plavání je však třeba také dodržet určité podmínky, aby přeci jen nějaká rýmička nezaútočila. Proces aklimatizace doporučujeme dodržovat nejen nejmenším plaváčkům, ale také předškolákům a větším dětem.

Po plavání je třeba řádně vysušit dětská ouška a vlásky. Ručník či vatový tamponek postačí, „šťourátka“ do uší malých dětí nepatří. Vysoušíme zevní ucho, voda uvnitř ucha vyschne samovolně v průběhu další aklimatizace. Vlásky řádně vysušíme osuškou, pro starší děti je možné využít fény na vlasy umístěné v šatnách. A důležitým doplňkem se stává také čepice.

Po lekci plavání by naše kroky neměly mířit rovnou ven, ale na chodbu sportcentra. Čím více je venku chladno, tím delší by měla být naše aklimatizace, doporučujeme až 40 minut. Přeci jen jste vy i plaváček rozehřátí ze sauny, případně ze sprchy a šaten, kde je v zimních měsících nastavená vyšší teplota. Pokud na prcka nandáte všechny vrstvy oblečení a „vyletíte“ pryč, riskujete, že se zpotí a venku prochladne. Nenabalte se tedy hned v šatnách, ale oblékejte děti, i sebe, postupně a pomalu. Platí, že by malé dítě mělo mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. 

Nejen plavání, ale také samotný kontakt s vnějším světem zvyšuje dětskou odolnost a chladný vzduch působí příznivě na organismus a imunitu. Pravidelné lekce plavání a pravidelné procházky venku jsou tedy ideální kombinací na nadcházející období!

 

Petra C.

 

Nahoru