Ani na krok od maminky?

Ani na krok od maminky?
28.11.2018
Lekce plavání, cvičení, tvoření… navštěvujete se svým prckem nějaký kroužek a ve chvíli, kdy se k vám přiblíží lektorka, máte místo dítěte klíště a nehne se od vás ani na krok? A co teď s ním?
  • Separační úzkost

V určitém období dětského věku nastává tzv. separační úzkost. Jde o přirozenou součást vývoje - jedná se o reakci dítěte na odloučení od své matky, kterou mnohdy nese dítě nelibě. Separační úzkost se objevuje zpravidla mezi 8 a 12 měsícem života dítěte (někdy však i v pozdějším věku), v období, kdy dítě sociálně dozrává – zkrátka je mu již jasné, že maminka a jakýkoliv další člověk rozhodně není to samé. Jelikož je každé dítě originál, tak i průběh separační úzkosti se může lišit – některé děti ji snáší lépe, některé zase hůře, s tím je spojen také projev separační úzkosti – strach, křik, pláč, vztek… Náruč tatínka, pohlazení od babičky – i tyto samozřejmosti jsou najednou, pro dítě prožívající separační úzkost, nepřijatelné. Není tedy kupodivu, že se prcka nesmí dotknout cizí teta na plavání. Separační úzkosti se nevyhnete, prostě k ní jednou dojde. Je však fajn ještě před jejím vypuknutím prcka naučit, že maminka s ním nemůže být 24 hodin denně 7 dní v týdnu a že nastane doba, kdy se zkrátka bude muset vzdálit.

  • Maminčin mazlíček

Separační úzkost přijde, odejde, někdy se na chvíli vrátí, ale nakonec zmizí. Ale co s dětmi, které i přes to jiným lidem stále nedůvěřují? Fixace na maminku může být opravdu silná. Vždyť celé těhotenství nosí miminko v bříšku a po porodu se o něj stará 24 hodin denně. Maminka je pro dítě vším. A dítě je vším zase pro ni. Tímto vzniká oboustranná vazba, do které jen tak někdo nesmí vstoupit. Děťátko se u jiné osoby cítí nekomfortně, maminka to ví a je z toho nervózní, dítě cítí z maminky, že je nervózní a začne být nervózní ještě více, začne plakat – a kolotoč se točí a točí.

  • Zlatá střední cesta

Jak z toho ven? Samozřejmě nikdo nemůže nutit maminku, aby svého prcka „půjčovala“ cizím lidem na počkání, ale sem tam je fajn nechat hlídat tatínka a odpočinout si, zaúkolovat babičku a jít si v klidu třeba nakoupit. Když si děti již od malička budou zvykat, že maminka s nimi opravdu nemůže být celý den a maminka zase zkusí děťátko „půjčit“ někomu jinému, tak nakonec zjistí, že to může být přece jen příjemná změna. Na kurzu plavání kojenců a batolat to platí dvojnásob. Ne všechny děti jsou „půjčovací“, ale nebojte se to někdy zkusit. Když si na plavecké lekci vašeho prcka  vezme na chvíli instruktorka, buďte v klidu – a bude v klidu i váš malý plaváček. Miminko totiž potřebuje i v bazénu vidět spokojenou maminku, která se cítí v pohodě. Vždyť instruktorky ví, co pro vás vaši malí znamenají a rády udělají vše pro to, aby lekce probíhaly s radostí a bez zbytečných slziček!;-)

 

Petra C.

Nahoru